Minecraft Wiki

READ MORE

Minecraft Wiki
Register
Advertisement

A közönséges Minecraft klienseken gyakoriak az olyan szerverek, ahol a játékosok bizonyos katonai rendek szerint küzdhetnek. Ha szervezetten folyik egy ilyen (például szabályosan elrendezett táborokkal és katonai rendekkel), fontos, hogy minden játékosnak legyen megfelelő bázisa, amit nem lehet könnyen kirabolni.

Egy többjátékos katonai világ

A komolyabb katonás szervereken már egész királyi rendek szerepelnek, de simán lehet egyszerű katonai birodalom is.

Hadiszállás elhelyezkedése

Minden ilyen szerveren szükséges, hogy a játékosnak saját birodalma legyen. A hegyvidéket a legnehezebb elérni, de ez a játékosnak is nehezére eshet. A földalatti bázist szintén nehéz megtalálni, de ellephetik a denevérek és a szörnyetegek. A sivatag, a szavanna, a tundra és a tajga valószínűleg a legtökéletesebb elhelyezkedési hely egy hadiszállás számára, bár utóbbi kettőnél rendszeresen eshet a .

Ha a játékos egy hegycsúcsra építi a kvártélyát, azt is meg kell oldania, hogy Ő maga fel tudjon jutni hozzá. Ha egész túraútvonalat épít, az balszerencséhez vezethet, mert feltipeghetnek az ellenséges katonák és a szörnyetegek. A modernebb játékosoknak vöröskő-riasztórendszert használva liftet építhetnek. Akik nem igazán híveik az efféle találmányoknak, egyszerűen lezárhatja az útvonalat maga után egy erősebb anyaggal, például prizmarinnal.

A barlangokban - szerencsés esetben - a katona egy egész erődítményre vagy bányára is lelhet. A gyakran óriási építményekben remekül el lehet bújni, de az életveszélyes bányapókok és póklovasok a barlangok minden részén letelepedhetnek, így a katonák helyett szörnyek is végezhetnek a játékossal. Ráadásul, ha valaki a legnagyobb erődbe költözik be, az építmény labirintusszerű folyosórendszere miatt könnyen elveszítheti azt a szobát, ahol elhelyezte az értékeit.

Az erdőkben és dzsungelekben rengeteg a creeper és a pók, úgyhogy az említett biomok inkább táborozásra alkalmasak. Az erdőkben gyakori az erdőtűz, míg a dzsungelekben a csoportos creeper-portyázás. A nagyobb trópusi fák alján remek táborépületek kaphatnak helyet, a fán pedig kakaóbab terem.

A mező és a síkság azért nem ajánlott, mert a réti dombok közt kevés a hely a bázisépítéshez, a síkságon pedig nagyon könnyű felfedezni a bázist.

Útvonal egy kvártélyhoz

Miután a játékos eldöntötte, hova fogja építeni a kvártélyát, el kell készítenie az oda vezető utat, hogy a későbbiekben meg tudja találni. Ez lehet egy álcázott csillevasút is, vagy (ha a játékos a dzsungelbe tervezte a bázist) a trópusi fák közé helyezhető hidak.

A közlekedési eszközökön és összeköttető helységeken kívül furfangos megoldás, ha - az ellenség számára értelmetlen és jelentéktelen - nyomokat hagy a szállása felé. Ez lehet zúzottkövek és mohás kövek szabálytalan mintái, amelyek a bázis felé folyamatosan ismétlődnek.

Az útvonal tervezésénél figyelni kell, hogy az ellenséges katonáknak ne tűnjön fel. Ha valaki álcátlan, felszíni csillevasutat épít, a csille legközelebbi állomásra érkezésénél a játékos egy hívatlan, könyörtelen katonát kaphat ajándékba.

A bázis megépítése

Épületek

Miután a katona megépítette az útvonalat, el kell kezdenie a kvártély építését. Először generálnia kell egy pontos megfigyelőhelyet, ahonnan figyelheti a környéket. Ha egy várszerű bázist épít a játékos, a helyet tornyokkal is összekötheti.

Mindig figyelni kell, hogy a szobák aránylag rendszerezve, ne össze vissza legyenek elhelyezve. Például az építmény egyik részében lakószobák, a másikban fegyvertárak, a harmadikban laboratóriumok (amelyekben például varázslóasztalok, főzőállványok és üstök kapnak helyet), a negyedikben pedig élelmiszerraktárak kapjanak helyet.

Nem árthat, ha a játékos istállót is épít, amennyiben harcra képzett lovakat tart. Fontos tárgy az istállóban a szénabála és egy búzával teli láda. A remek állat hosszabb távok megtevésére, valamint fürgesége miatt hűséges társ, ha kitör a forradalom.

Álcázó és védelmező építmények

A bázis körül fontos, ha van álca vagy védőfal, ami feltartja az ellenséget, amíg a játékos összeszedi magát, felfegyverkezik és lóhátra pattan. A prizmarin és az obszidián a legjobb anyag a védőfalhoz. A prizmarin a Vízalatti templomban található meg, az obszidián pedig a Végben lévő pilléreken vagy a láva és a víz kereszteződésénél.

Van, hogy egy katona saját legénységet birtokolhat. Ha a játékos tapasztalt az építészetben, kisebb lövegtornyokat építhet a falba, abba pedig egy lángoló nyíllal teli adagolót (pontosan egy ágyút). Amíg a katona felkészül a küzdelemre, utasíthatja a legénységét, hogy tüzeljék a támadókat.

Eljutás a bázishoz messzebbi helyekről

Előfordul, hogy a játékos messzebb helyekre is elmegy, például vadászni vagy meglátogatni egy szövetségesét. Az onnan visszatérés viszont kockázatos lehet, mert ha az ellenfél kémeket helyezett az adott útvonalra, könnyen észrevehet és üldözni kezdhet.

Az útvonal biztonsága

Amellett, hogy néha karbantartania kell, a játékosnak fontos figyelemmel tartani a birodalmához vezető utat. Lehet, hogy az ellenség nindzsákat helyezett oda, s csak arra várnak, hogy valaki használatba vegye. Akkor üldözni kezdik az illetőt, egyenesen a bázisodhoz, ahol semmiperc alatt végezhet a felkészületlen a legénységeddel és erősítést hívva elüldöz a saját hadiszállásodból.

Ha nincs legénységed, neked kell figyelned az útvonalat! Abban az esetben, ha kémeket látsz, vagy végezz velük, vagy valamilyen módon zárd le az átjárót! Biztos nem szeretnéd az ellenség címerét látni a kvártélyod falán.

Ha a kémek észrevesznek..

Ha van egy szövetségesed, aki meg akar látogatni, vigyáznia kell! Lehet, hogy a kémek megölik, vagy egyszerűen észreveszik, s követni kezdik. Ha egy rohamnyi ellenséges katonát látsz, akik csillékben utaznak, de már nem tudod lezárni az átjárót, izzítsd be az ágyúidat, s tüzelj!

Ha ugyan le is győztél egy katonarohamot, lehet, hogy megjegyezték az útvonalat, s a közeljövőben támadni fognak. Miután legyőzted a sereget, s úgy gondolod, már tudják használni az utat, jobb, ha valahogy végérvényesen lezárod, bár emiatt nem tudsz majd sokáig utazgatni.

A hadiszállás a távollétedben

Van, hogy hosszabb ideig elhagyod a hadiszállást. Ilyenkor nagy a veszélye, hogy kirabolják, ezért úgy hagyd el a bázist, hogy ne legyen könnyű! Ha van riasztórendszered, aktiváld, ha pedig legénységed, figyelmeztesd őket, hogy fokozattan figyeljenek!

Ha erdő vagy dzsungel mellé építetted a kvártélyt, nem tudhatod, mikor ered tűz. Lehet, hogy átégeti a védőfalad, s szétégeti a bázisod nagyobb részét. Ezért érdemes vízárkokat rakni a benti és a kinti fal tövébe. Szörnyű meglepetés lenne, ha az utazásból visszatérve egy égett roncsot látnál a bázisod helyén.

Anyagi helyzet

Mivel a katonás szervereken gyakori a "világháború", az anyagi helyzetednek mindig készenlétben kell lennie. Nem tudhatod, mikor fog az udvarodba nyargalni tíz vagy húsz lovas, felfegyverkezett, kíméletlen harcos.

Nemcsak a fegyverek és páncélok mennyiségét kell fenntartanod, hanem az ételeknél is. Például, ha bujdosni kényszerülsz, fontos némi élelem.

Az anyagi helyzeted leginkább kereskedelemmel tudod fenntartani. A falusi-kereskedelem egyszerű, de a smaragd ritka előfordulása miatt a falusiak által felkínált tárgyak borzalmasan drágák.

A hadiszállás bukásának megelőzése

Folyamatosan őrizned és támogatnod kell a bázisod, hogy az is őrizhessen és támogathasson téged.

  • Mindig legyen valaki, aki figyel a bázisodra (ha nincs ultramodern biztonsági rendszered)! A fegyvertárad nagy részének maximumon kell lennie, amikor kitör a csata.
  • Ha már túlságosan megrongálódott, a védelmi falat meg kell javítani, különben egy nagyobb viadalnál simán megsemmisülhet.
  • Karban kell tartani és figyelni kell a bázisodhoz vezető útvonalat, hogy az ellenség ne találjon meg könnyen.
  • Rendszerezni kell a hadiszállás őrségét.

Erőforrások

A bázisod bukása könnyen megelőzhető, ha van némi erőforrásod a környéken! Ha a világgenerátor egy egész falut helyezett a környékedre, nagy szerencséd van, de a falusiak ajánlatai "drágák", hisz a smaragd a legritkább érc a gyémánt előtt.

Te magad is készíthetsz erőforrásokat, például egyszerűen elrabolsz egy falusit, s egy kamrába zárod, de az árak így sem változnak. A kereskedést úgy is alkalmazhatod, ha egy szövetségessel csereberélsz! Míg a falusi 8 smaragdért 3 kvarcblokkot adna, a szövetségesed valószínűleg 8 Nyers Lazac árán 16 szénabálával adományozna.

Kisebb paloták építése is hasznos lehet. Megbízhatod például a barátod, hogy vezesse a építményt, s ha lehet, havonta támogasson legalább 30% élelmiszerrel, 50% fegyverzettel és 20% bájital-hozzávalóval.

Vészpaloták

Arra az esetre, ha hosszabb ideig el kell hagynod a bázisod, ajánlott vészpaloták építése. Ezekben a palotákban rejtőzhetsz, amíg úgy nem érzed, a szállásod biztonságos.

A vészpalotákban is legyenek étel- és fegyverraktárak, valamint kisebb laboratóriumok és lakószobák. Jól jöhet, ha van pincéje is, ahonnan például egy metrószerű csillevasút megállója állhatna, vagy egy alagút, amely a főkastélyod pincéjébe vezet. Az alagutakra is figyelni és vigyázni kell, különben könnyen halálalagutakká válhatnak.

Csoportos rajtaütések

Az ellenséged bármikor szervezhet csoportos portyákat a bázisod, az erőforrásaid vagy a vészpalotáid ellen. Ilyenkor a legjobban kell kezelned az erődítményed funkcióit (például az adagolók és tüzes nyilak kombinációjával szült ágyúkat), s ha van, a legjobb utasításokkal kell ellátnod a legénységed!

Amennyiben épp a szerveren tartózkodik, szólj a legmegbízhatóbb szövetségesednek, hogy segítsen a védekezésben! Ebben az esetben jó, ha van titkos metróalagutad vagy egyszerű földalatti folyosód. A szövetségesed nem fog csak úgy berontani a csatatérre, s eszeveszettül tombolni, hisz az ellenség kémjei akár félúton is végezhetnek vele.

A védőfalon kívül jó, ha csapdák is vannak a hadiszállásod környékén. Például egy dugattyús híddal elrejtett lávaárok, vagy földből kiemelkedő kaktuszmezők. Aki igazán jártas a vöröskő használatában, készíthet automatikus, mozgásérzékelővel egyberakott ágyúkat, amelyek sorra lőhetik ki a lovasokat.

Ha a bázisod lángba borul, s még nem érte el a szobád, mentsd ki a legfontosabb értékeidet, s menekülj! Ha előre megtervezted, menekülj az egyik vészpalotádba vagy a szövetségesed kvártélyába, s ott várd meg a rajtaütés végét! Ne használd az építmények ágyúit, ugyanis az ellenség nindzsái így rájöhetnek, hogy oda menekültél, s figyelmeztetnék a főnöküket.

Miután a szövetségesed vagy a kémed szólt, hogy a portyának vége, menj vissza a hadiszállásodra (lehetőleg az alagutakon), s úgy-ahogy próbáld meg megjavítani a tönkrement dolgokat. Ha a kár elérte, kúráld meg a raktáraidat, hogy a legközelebbi rajtatütésnél jobb anyagi helyzetben legyél. A raktárak megjavításánál fontosak az erőforrások.

Behatolók és árulók

Lehet, hogy amikor meghívod néhány szövetségesed, kiderül, hogy az egyikük áruló: az ellenség kémje. Ha árulást tapasztalsz, szólj a többi szövetségesednek, hogy védelmezzék a bázist az esetleges támadóktól! Addig próbáld elkergetni a csalót, például egy elvarázsolt karddal vagy íjjal!

Ha úgy tűnik, végképp bátor az áruló, csak a megölése ajánlott! Lehet, hogy az ellenség csupán megfélemlítette, de így is nagy veszélyt jelent. Természetesen, ha a csata vége tér, s jó időre elkergetted az ellenfeleidet, ismét barátságot köthetsz vele! Bár egy ilyen eset után megtanulhattad, a legszerényebb testben is áruló rejtőzhet.

Amikor egy behatolót vagy árulót üldözöl, hasznos, ha vannak bázison belüli ágyúk! Nagy részt a raktárcsarnokok környékén jönnek jól, ha az áruló tönkre akarja tenni a készleted. A jó ágyút lángos nyíl és adagoló alkotja.

Bázisvédelem megerősítése

Az erőforrások és vészpaloták, illetve a barátaid birodalma elég támogatással szolgál, hogy a bázisvédelem megfelelő legyen. Ám amikor fejleszted, a védelemnek is nagyobbodnia kell.

Személyi bányák és földalatti raktárcsarnokok

Bővebben: Útmutatók/Bányásztechnikák vagy Útmutatók/Bányászási technikák

A bányászat erősen növeli az anyagi helyzeted, amivel könnyedén biztosíthatod a nagyobb bázisvédelmet. Az ásványokból erős és dekoratív tömböket barkácsolhatsz, melyek ajánlottak a védőfalhoz és a raktáraid falához.

A tökéletes bányászat mindig közepes erejű eszközzel kezdődik, legfőképpen a vas csákánnyal. Ezzel bármilyen ércet képes vagy feldarabolni (a vas és az arany kivételével, amelyet ki kell égetni a kemencében). A bányanyitás a pincéből a legcélszerűbb, mert így nem fedezhetik fel tolvajok. Ha új bányát kezdesz, mindig használj fáklyát, jelzőfényt vagy vöröskő-lámpát, közlekedéshez pedig érdemes a csillevasút építése.

Nemcsak az erődítményedben lehetnek raktárak, a föld alatt is. Ráadásul ez biztonságosabb módszer, mert ha a távollétedben tolvajok rontanának bázisodra, nehezebb lenne megtalálni. A földalatti raktárat ajánlott vöröskő lámpa-rendszerekkel megvilágítania, ugyanis ki is kapcsolhatod, más fényforrások esetén a tolvajok könnyebben felfedezhetik. Itt is jól jöhet a mozgásérzékelős riasztórendszer.

Extra védelmi fal

Minél nagyobb a védőfal, annál erősebb a hadiszállásod védelme. Ha nem találsz több obszidiánt vagy prizmarint, alkalmazhatod az alkotott ásványi blokkokat vagy a zúzottköveket.

Nem csak a magasságában kell fejleszteni a falat, szélességében is. Ugyanis minél nagyobb a bázisod, annál szűkebb lesz a hely a fal miatt. Ezért igyekezz minél szélesebbre változtatni a falat! Ha kell, rombold le az útba kerülő generált képződményeket, de közben vigyázz, nahogy tönkre tedd a rejtett útvonalakat és földalatti alagutaidat!

Plusz erőforrások

Ha nem elegek a meglévő erőforrások, vagy egyszerűen képtelenek tovább működni, alkoss többet és többfélét!

Legénységi bányák: Amennyiben van legénységed, utasítsd a tagjait, hogy kezdjenek még több bányát! Minél több ásványra vagy generált építményre (erődítményre, bányára, kazamatára) lelsz, annál jobb lesz a védelmed!

Falusi kereskedelem: Ha szerencséd van, az egyik bánya bővelkedik smaragdban vagy értékes ércben. Ilyenkor a smaragd legjobb felhasználása a falusiakkal való csereberében rejlik!

Több szövetséges: Nemcsak baráti, rokoni kapcsolattal szerezhetsz szövetségeseket, pénzért is! Némi értékért felbérelheted az egyik ellenséged is, hogy rendszeresen támogasson.

Beépített emberek: Beépíthetsz embereket is az ellenségeidhez, akikkel elhitetnéd, hogy a bázisod az ő oldalukon áll, s akkor valószínűleg támogatni kezdik.

Bázisközi kereskedelem

A katonák éppúgy kereskedhetnek egymással, mint a falusiakkal. Egy tökéletes postai rendszer (csillevasút + adagolóhálózat) könnyen megoldja ezt, de elkészítése bonyolult, mert egy katonás szerveren több ezer birodalom foglalhat helyet. Ezért ajánlott, ha egy szolgáddal küldöd el a terméket annak, akivel nyélbe ütötted az üzleted! Nem árthat, ha a szolgád mellé két testőrt is helyezel, az útonálló kémek és az egyszerű tolvajok miatt.

Amikor kereskedsz, ne felejtsd el a legfontosabb szabályt: soha ne add előre az árut! Lehet, hogy akinek átadod, nem ad fizetséget, hanem elmenekül, a szajréval együtt. Először ő küldje el a fizetséget, aztán küld el az árut!

Bázisfejlesztés

Ahogyan fejlődsz egy katonás szerveren, a hadiszállásodnak is fejlődnie kell, mivel az összecsapásokban szerzett értékeknek több láda kell, a ládáknak pedig még több raktár. Ráadásul, ha már haladó szinten vagy a szerveren, lehetnek saját alszövetségeid is, ami még több helyet igényel.

Miközben a kvártélyod nagyobbítod, figyelned kell a védelmi falra is. Folyamatosan nagyobbítani kell, hogy elég helye legyen otthonodnak.

Laboratóriumok

Bővebben: Bűvölés

A laboratóriumok legfőképpen főzőállványokból, üstökből és varázslóasztalokból állnak. Időnként nagyobbítani kell, mert ahogyan a játékos fejlődik, úgy sokszorosodnak az őt érintő háborúk, így mindig szüksége van megbűvölt fegyverekre és bájitalokra.

A varázslóasztalok hatékonysága könyvespolcokkal emelhető, amelyeket a mágiaeszköz köré kell építeni. A legmagasabb, 30-as varázsszinthez nagy polc kell, lehetőleg a varázsfülke plafonjának is könyvespolcból kell lennie. Ezért kell a hely.

Amikor vészriadó van, a játékosnak gyorsan kell elkészíteni a főzeteket, akár mindegyiket egyszerre. Ezért sok főzőállványra és üstre van szüksége. Ráadásul, ha lehet, a termeszthető hozzávalókat egy, a helységhez csatlakoztatott erkélyen gondozza.

Fegyver- és élelmiszerraktárak

Minden küzdelemben szükség van a sok fegyverre és élelemre. Mivel azonban nem lehet az összeset egy ládában és egy eszköztárban tartani, szükség van óriási raktárcsarnokokra.

Ahogyan a Személyes bányák és földalatti raktárcsarnokok szakaszban említve volt, a raktárakat a föld alá vagy barlangokba is lehet építeni. Ez hatékony megoldás, ha nem akarod gigantikus méretű termekre pazarolni az időt és a védőfalon belüli területet. Természetesen a földalatti raktárépítéséknek is vannak veszélyei. Például tönkreteheti a titkos alagutakat, vagy lávafolyamba ütközhet.

A fegyver- és élelmiszerraktáron belül egyaránt rendszerezni kell a ládák elhelyezkedését. Például a fegyvertárnál érdemes külön csoportba helyezni a kisebb portyáknál, közepes viadaloknál és hatalmas forradalmaknál használatosakat. Az ételraktár esetében külön helyre kerülhetnek a hagyományos, az inkább állatoknak való és a speciális elemózsiák.

Lakószobák

Előfordul, hogy vendégek jönnek a bázisodra. Érdemes plusz lakószobákat építeni számukra.

Egy lakószobában fontos tárgy a láda, a kemence, a barkácsasztal, az ágy és (néha) a varázslóasztal, a főzőállvány és az üst. Így a szoba "lakója" felébredve minden fontos eszközt megtalál.

A kicsit modern szállásokon fáklyák helyett vöröskő-lámpák biztosítják a fényt. A megoldása egyszerű: a falra kell helyezni egy kart, vöröskő-porral fel kel kell vezetni a hatását a mennyezetre, s rá kell csatlakoztatni a plafonra szerelt villanyra. Így a játékos kedve szerint kapcsolgathatja le és fel.

Új helységek

A bázis fejlődésével új helységeket is érdemes építeni, sok szempontból. Például, hogy a kvártély nagyobbnak tűnjön, s hogy a felépítése "változatos" legyen.

Konyha: Egy olyan hely, ahol mindenütt kemencék és élelmiszerrel teli ládák állnak. Érdemes konyhakertet építeni neki.

Szemét megsemmisítő: Egy olyan szoba, amelynek a közepét egy hatalmas lávagödör alkotja. Ide lehet dobni a nemkívánatos tárgyakat. A gödörnek mélynek kell lennie, nehogy kifolyjon a láva, de vigyázni kell, nehogy elárassza a pincét.

Túlélési kamra: Obszidiánból épült, apró helyiség, ahonnan meg lehet menekülni a végzetes tűzvész elől.

Kazánház: Olyan kis kamra, amelyben kifejezetten tűzgyújtáshoz használandó eszközök kapnak helyet. Ilyen például a szikrapattintó vagy a lávás vödör.

Padlás: Bázisbeli tároló, a legfelsőbb emelet. Ide lehet tenni azokat a dolgokat, amelyeket nem akarunk megsemmisíteni, de nem igazán használjuk.

Bázisudvar

A védőfalon belüli területen a hadiszállásodon kívül egy remek udvarnak is jut hely. Itt építhetsz istállókat, ólmokat, gabonatárolókat. Ezenkívül kisebb fegyvertárak is helyet kaphatnak. Ebben a szakaszban a bázisudvar a lényeg.

Mini állatfarmok

Bővebben: Állattenyésztés

Fontos, ha lovakat és malacokat tenyésztesz. A két említett állat remek igás, így ha vadászni vagy horgászni mész, gyorsabban előrejuthatsz. Természetesen a bárány, a csirke, a farkas, a gombatehén, a nyúl, az ocelot és a tehén éppúgy hasznos állatok, mindegyik a maga módján. Az ocelot például a puszta jelenlétével elüldözi a creepereket, a farkas pedig megszelídítve egy igazi testőr.

Mivel kínos lenne, ha az állatok az erődítményedben szaladgálnának, fontos az istálló vagy ólépítés. Ha olyan lakhelyet építesz, amelyben ló vagy más búzaevő állat fog lakni, ne hagyd ki a legfontosabb elemeit: a szénabálát, egy búzával teli ládát és valamilyen fényforrást. Ezzel szemben ha farkasnak készítesz bunkert, legyen nagy szaladgálási területe, s valahol egy hússal töltött ládikó.

Az állatokat csak vadászattal lehet befogni. A szörnyidéző-ketrecek (melyek amúgy sem szerezhetőek meg túlélő módban) azért nem ajánlottak, mert ha nem rombolod le időben, az ól tele lesz végtelennyi állattal.

Tárolók

Ha a farm nem foglalt el minden helyet, érdemes tárolót építeni.

A tároló kis helyen is elfér, akár a szállásod bejárati ajtaja mellé is beszűkítheted. Nem kell bonyolult vöröskő-lámpa rendszereket építened, elég a jelzőfény vagy a fáklya.

A tárolódban lévő ládák tartalma ne legyen túlságosan fényűző, ugyanis ha kirabolják a bázisudvart, mindent elveszthetsz. A ládákban inkább festékeket, gabonákat, már-már kidobásra szánt gyakorlópáncélzatokat és kisebb erejű fegyvereket tarts, ne a tíz hónapra elég élelmiszercsomagot és az extra erejű harci eszközöket!

A ládákon kívül érdemes barkácsasztalokat, kemencéket, varázslóasztalokat és főzőállványokat helyezni a tárolóba, a biztonság kedvéért.

Eszközraktár és mini barkácsműhely

A fegyvereken kívül a földművelési és bányászati eszközök is fontosak egy katonai hadiszálláson. Nem kell külön raktárcsarnokot építened az ilyen eszközöknek, elég egy tárolónagyságú raktár is. Nem túl értékes tárgy az esetleges tolvajoknak, de persze a hiánya is komoly gondokat okozhat.

A maradék helyre - ahol még nem akarsz szaladgálási területet építeni - készíthetsz egy apró kézművességi műhelyt. Itt egytől egyig barkácsasztalok és kézműves hozzávalókkal teli ládák foglalhatnak helyet. Ha csoportos rajtaütés éri a bázisod, s épp az udvaron tartózkodsz, nem kell felrohannod a szobádba a személyi barkácsasztalodhoz, hisz a kézműves műhely készen áll.

Advertisement