Minecraft Wiki

READ MORE

Minecraft Wiki
Register
Advertisement
VillagerInLove

Két falusi, amint "szerelem-módban" éppen párzanak

A játékban pároztatni (tenyészteni) lehet ugyan abból a fajból való állatokat, ha azokat megetetjük, így új állatok jöhetnek létre.[1] Mindegyik "házi" állatnak meg van a maga étele amivel etetni lehet. Az állatok követni fogják a játékost, ha ezt az adott ételt tartja a kezében (ha észreveszik őt) és addig követik, amíg ki nem lép a hatótávolságból, nem tartja az ételt, vagy elkezdődik a párzás. Ha két állat közel van egymáshoz, ugyan abból a fajból valók, és meg vannak etetve, akkor egy bébi állatot fognak létrehozni a saját fajtájukból. Minden állatnak csak egy ételt lehet adni hogy pározzon ( azaz kettő szülőt kell megetetni minimum) és nem tud pározni újra egy ideig. Meg kell jegyezni, hogy az állatokat nem érdekli a csak simán eldobott étel, ami a földön van.

Ha olyan állatokat etetünk magokkal, búzával, répával, amik ételt adnak haláluk után (malac, csirke, tehén, gombatehén) akkor hatékonyabban használhatjuk fel az ételt, mintha csak kenyeret csinálnánk belőle vagy rögtön megennénk.

Működés[]

Az állatok és hozzájuk tartozó ételek, amiket megesznek:

Mindegyik állat, amelyik meg lett etetve az adott étellel, belép a "szerelem-módba", felkészülve ezzel hogy pározzon egy másik állattal, amely szintén a szerelem módban van. A szerelem módban lévő állat folyamatosan szíveket bocsájt ki és az ugyan olyan fajból való, szerelem módban lévő közeli állatokhoz megy.[2] A két állat körülbelül kettő és fél másodpercig "csókolózik", majd egy ugyan olyan fajú bébi állat jelenik meg a szülők közt, vagy ott ahol a szülő állt, ezután a szülők kilépnek a szerelem módból. Az állatok nem tudnak újra szerelem módba lépni 5 percig, viszont még mindig lehet őket terelni a megfelelő étellel, ahogyan a bébit is. Miután a bébi állat megjelent, 20 percig követni fogja a szüleit, mielőtt teljesen felnőne. Ha a szülők pároznak, hátra hagynak egy kevés tapasztalati pontot is.

Amikor egy bárány születik az általában olyan színű lesz, amilyen az egyik szülője volt (véletlenszerűen választva). A lenyírt birkák is a saját színüket adják tovább a bébiknek.

NPC falusiak[]

A falusiaknak nincs speciális ételük, akkor csinálnak gyereket, amikor szeretnének, a rendelkezésre álló házaktól függően, vagy legalább ajtónak kell lennie. (nézd meg az NJK Falu oldalt bővebb információkért). Amikor pároznak, létrehoznak egy kisebb falusit, de ellentétben a legtöbb bébi állattal, nekik nincs nagy fejük ugyan úgy, mint a macskáknál. A bébi falusiak futkározni fognak a falu körül és fogócskát fognak játszani. Az 1.8-as frissítéssel a falusiaknak cserére vagy a farmokról származó ételekre van szükségük a párzáshoz. Ha egy zombi megöl egy bébi falusit, akkor az létrehozhat egy bébi falusi zombit, attól függően, milyen a nehézségi szint.

Tenyésztés képlete[]

Néhány okból kifolyólag a játékosok valószínűleg tudni szeretnék mennyi állatuk van, például azért mert szeretnének könyvespolcokat a bűvölőasztal köré vagy csak ruhát szeretnének csinálni. Erre van egy képlet, hogy mennyi állatra lesz szükség:

Xn+1 = Xn + floor(Xn/2) ahol Xn az állatok száma az n-edik generációban, a floor pedig azt jelenti, ha nem egész a szám a zárójelben, akkor lefelé kell kerekíteni (pl 2,8 az 2 lesz).
Ha pedig X állattal kezdesz és Y állatot szeretnél, arra is van képlet hogy mennyi generációt kell várni: ceil(log(Y / X) / log(1.5)) itt a ceil pedig az, ha a zárójelben lévő szám nem egész, akkor azt felfelé kell kerekíteni (log: logaritmus függvény, csak a hatványozás "fordítottja").

Tenyésztés[]

Fencegatespressureplates

Példák a kerítéses, nyomólapos kapukra.

Working Posts on a ranch

Példa az alvilágtégla-kerítéses módszerre

Az állatokat a nyitott világban nehéz lehet pároztatni. Könnyebb, ha kerítést építünk, hogy az állatok egy helyen maradjanak. Még egy közepes méretű legelőn is képesek az állatok figyelmen kívül hagyni a másikat, még ha mind a ketten szerelem módban is vannak. Az állatok ugyan abban a kockában jelennek meg mint, amiben a szüleik. Érdemes megjegyezni, ha olyan kockában vannak az állatok, ami nem tölt ki egy teljes kockát (például a kerítés) akkor a megjelenő állat átkerülhet a másik oldalra.
Bárányok, tehenek, gombatehenek és a csirkék ételt tudnak adni ha meghalnak. Ez az étel meg lesz sülve, ha úgy halnak meg, hogy közben égtek. (De ha az állat magától a tűztől hal meg, nem pedig a játékostól, akkor elveszti a tapasztalati pontokat, amit a gyilkolásért kaphatott volna. Ezen felül, ha ezen a módon süti meg a játékos az ételt, akkor még a kemencében való sütés tapasztalati pontjaitól is elesik.)

  • A tehenek bőrt is dobnak. Mind a teheneket, mind a gombateheneket meg lehet fejni vödröt használva, hogy tejet adjanak, a gombatehenet még meg is lehet fejni tálat használva, hogy gombaragut adjon. A gombateheneket meg lehet nyírni ollóval, hogy 3-5 gombát adjanak, de így visszaalakulnak normális tehenekké.
  • A csirkék dobnak még tollakat is. Tojásokat is gyűjthetünk a csirkéktől, amit arra is lehet használni, hogy felgyorsítsuk a létszám növekedését, ha eldobjuk a tojást 1/8-ad eséllyel fog kikelni legalább egy csibe belőle.
  • A bárányok egy gyapjút dobnak, ha meghalnak, de hatásosabb ha megnyírjuk őket egy ollóval, mert akkor 1-3 gyapjút is dobhatnak. Meg lehet színezni a bárányokat festékkel is, mielőtt még pároztatnánk vagy levágnánk a gyapjút róla, ami sokkal jobb mintha csak simán a nyírás után színeznénk be. A megszínezett bárányok ugyan olyan színű utódot szülnek, mint amilyen a saját színük, ha a két szülő színe különbözik, akkor az utód színe olyan lesz mint az egyik szülőé, véletlenül választva.

Néhányszor amikor állatokat tartunk, nehézségekbe ütközhetünk, amikor be szeretnénk menni a farmra, mert ki akarnak szökni. Több mód van arra, hogy ezt megoldjuk:

  • Lukak ásása. Ásni kell egy lukat a farmon kívülre, minimum 3 kocka széleset (kettő az alagútnak és egy a mennyezetnek). Létrákat kell helyezni ahová szükséges. A csatornát a kerítés alatt kell ásni, aztán a farm alatt kell felásni. El kell helyezni a további létrákat. Amióta a malacok, bárányok és a tehenek több mint egy kocka szélesek, nem férnek bele egy 1 kocka széles lukba, ami azt eredményezi hogy elkezdenek körbe-körbe futkározni, hogy megpróbáljanak beférni a lukba. De a bébi állatok, és a csirkék beleférnek az 1 széles lukba, tehát jobb, ha van a lukon egy csapóajtó is. A 12w13a verzió óta a csapóajtót el lehet helyezni a luk legfelső kockájában, a régebbi verziókban, hogy az ajtó és a farm egy szinten legyenek, le kellet rakni még egy blokkot a farmon belül, amire lehetett csatlakoztatni (ez jobb ha nem 2 kockányira van rakva a kerítéstől). Természetesen az alagút tarthat másfelé is...
  • Ki is lehet bővíteni a farmot egy "mob-záró"-val is, ez egy kis terület kettő kapuval, az egyik a karámba, a másik kifelé vezessen. Ennek elég nagynak kell lennie, legalább két problémás állatnak. Ha a bárányoknak és a teheneknek készítünk mind a két oldalon egy-egy dupla kaput, akkor megkönnyítjük a mozgásukat. Az állatokat akik mégis kiszöknek vissza lehet nyomni vagy vezetni, vagy egyszerűen meg is ölhetjük a kis szökevényeket.
  • Egy cifrább módja, az előző típusnak, az ha kettő kapu közé teszünk egy nyomólapot.
  • Egy másik eljárás, ha egy helyen a kerítést két blokkal helyettesítjük egymásra téve, majd a felső blokk szélére ráteszünk egy csapóajtót. Az állatok nem rendelkeznek akkora mesterséges intelligenciával, hogy ezt használni tudják, de a játékos könnyedén tud közlekedni. Ez az egyik legkönnyebb és legkevesebb helyet igénylő (2x2x1) módszer.
  • Le is lehet mondani a kerítésről és egyéb blokkokról, egyszerűen lehet ásni egy legalább két kocka mély vermet, a le és feljárást pedig létrával lehet biztosítani. Mindegyik mob, kivéve a falusiakat, nagyon ritkán másznak létrán, még ha a verem zsúfolt is. Ez megkönnyíti a mobok bevezetését, akár étellel vagy benyomással.
  • Messze a legegyszerűbb és a legkevesebb helyet igénylő módszer az, ha teszünk egy alvilágtégla-kerítést kettő sima kerítés közé. A játékos könnyedén mozoghat ki-be, de a nagyobb állatok nem tudnak átkelni a résen, az alvilágtégla-kerítés nem csatlakozik a sima kerítéshez. Természetesen ez nem változgatható könnyedén, mint a kapu így nehézségeket okozhat egy állat bevitele a karámba.
  • Még egy módszer: építeni kell egy sima karámot, de egy helyen, a kerítést helyettesíteni kell egy sima (szilárd) blokkal, majd erre kell tenni valamilyen lapot (fél kockás magasságút). A kinti oldalára lépcsőt kell tenni, így könnyen be lehet hozni az állatokat. A benti oldalra pedig létra kerül. Az állatok ritkán másznak fel a létrán, a játékos viszont könnyedén közlekedhet.
  • Egy hihetetlenül könnyű módszer is van még, amióta vannak szőnyegek: Egy kerítésre szőnyeget kell tenni, és a játékos ráugorva tud közlekedni, az állatok viszont nem.

Ipari tenyésztés[]

AnimalFarm

Egy nagy legelő, tömeges, manuális tenyésztésre

Kisebb méretű tenyésztő rendszert lehet kiépíteni, úgy, ha az állatokat betereljük mozgó csillékbe és elvezetjük őket egy központi tenyésztő helyre. A hátránya, hogy viszonylag lassan megy a pároztatás (Öt percenként 1 bébi születik).

Régebben lehetett nagyon sűrű tenyésztő farmokat is építeni, úgy, hogy össze lehetett zsúfolni az állatokat egy nagyon kicsi helyre, (általában 3x3x3-as kamrába, aminek a teteje nyitva volt) és azokat felülről lehetett etetni búzával. A mostani verziókban ez már nem működik, a túlzsúfolt helyeken már "átdobódnak" az állatok a blokkokon, vagy akár meg is fulladhatnak (ha szilárd blokk a fal), de az is előfordulhat hogy kiszöknek az átlátszó blokkokon (például a kerítésen).

Ráadásul, ha sok állat össze van nyomva egy négyzetre, akkor csak egyet lehet etetni közülük és nem lehet elhanyagolni azt sem, hogy viszonylag zsúfolt lehet, akár egy nagy karám is (kerítésekkel vagy átlátszó blokkokkal) és abból ugyan úgy kiszökhetnek az állatok, de ez elhanyagolható. A csirkéket akár egy lapnyi vastagságú lukon keresztül is lehet etetni, a többi állat pedig 1 blokk széles lukat igényel, ha így etetjük őket nem kell tartanunk attól, hogy kiszöknek. Ha kétszer annyi állatot etetünk, mint amennyit lemészárolunk, akkor nagyjából megmarad a jelenlegi létszám.

Ha egy olyan karámban tenyésztjük az állatokat, amit simán, csak egy kapuval láttunk el, és már kezd zsúfolódni, akkor nehézkes lehet úgy közlekedni, hogy ne szökjenek ki az állatok, amikor a kaput kinyitjuk. Egy módja annak, hogy ezt kiküszöböljük, ha a kapuval szemben, a másik oldalon (kint) elővesszük az adott állat ételét, (amit követ) majd ha elég sokan gyűltek már oda, eltesszük az ételt, ekkor az állatok abbahagyják a követést, így kisebb eséllyel fognak kiszökni, amikor kinyitjuk a kaput. De mivel lehet akkora egy karám, hogy a kapunál lévő állatok nem vesznek tudomást rólunk, ezért inkább a fentebb (a Tenyésztés bekezdésben) leírt módszereket ajánlott használni.

Bébi állatok[]

A bébi állatok a kisebb változatai a szüleiknek, kis testük van, és viszonylag nagy fejük, a hangjuk magasabb, és gyorsabban futnak. Nem dobnak tárgyakat vagy tapasztalati pontot, ha megölik őket, és a kisbárányokat nem lehet megnyírni. Viszont a kis teheneket és gombateheneket meg lehet fejni. A bébi állatok születésüktől kezdve, amíg felnőnek, követni fogják az egyik szülőt. (Ha mind a két szülő meghal, vagy az egyik sincs a közelben ,akkor egy közeli felnőtt egyedet kezdenek el követni, a saját fajukból). A kis macskák és kutyák a gazdájukat fogják követni, ha a szülők nincsenek a közelben, vagy éppen ülnek. Ezen kívül a kiskutyák ugyan úgy támadni fogják az agresszív mobokat, ahogyan a felnőttek teszik.

A bébi állatok 12 perc alatt válnak felnőtté (ez egy minecraft-os napnak felel meg, ágy használata nélkül). Kivételek és egyebek:

  • A bárányok gyorsabban nőnek, ha füvet esznek.
  • A kutyák nem kapják meg automatikusan a maximális életüket (még akkor sem, ha felnőnek), ezért etetni kell őket, hogy növeljük az életpontjaikat.
  • A lovak növekedését etetéssel lehet gyorsítani.

Videó[]

Rövid angol bemutató

Apróságok[]

  • A saját fajtájuk béli állatokat attól függetlenül lehet pároztatni egymással, hogy az egyik a másiknak a szülője.
  • A bébi állat követi a játékost, ha búzát tart a kezében,ha adunk neki akkor megrövidül az idő mire felnő.
  • Úgy tűnik a kiskutyák születésüktől fogva vonzódnak az emberekhez.
  • Ha idéző tojást használ a játékos és az adott állatnak van bébi változata, akkor bébiket fog keltetni. Viszont ez zombikra és zombi malacemberekre nem vonatkozik.

Képek[]

Források[]

Advertisement