Minecraft Wiki

READ MORE

Minecraft Wiki
Register
Advertisement
Csille
Minecart
Csille
Típus

Jármű

Tartósság

N/A

Megújuló

Igen

Halmozható

Nem

Hálózati azonosító

42

Mentésbeli azonosító

MinecartRideable

Zsákmány

Csille (1)

Életpontok

6 (HeartHeartHeart)

Első megjelenés

Infdev (June 18, 2010)

Adatérték

dec: 328 hex: 148 bin: 101001000

A csille, másnéven minecart (ejtsd: májnkárt), mozgatható entitás, amely szállíthat mobokat, tárgyakat vagy a játékost. A csilléket közlekededésre, nagy távolságok áthidalására lehet használni, mivel a velük való közlekedés gyorsabb mint a sétálás. Csillét – a többi blokktól eltérően – csak sínre téve lehet lerakni, azonban a sínről letolva kisiklik. A kisiklott csille végiglökdöshető a terepen. Ha a csille újra rákerül a vágányra, akkor visszaugrik rá.

Barkácsolás[]

Hozzávalók Bemenet » Kimenet
Vasrúd



Vasrúd
Vasrúd
VasrúdVasrúdVasrúd

Csille

Elhelyezés után a csillét megütve az visszaváltozik tárggyá. A kard és a csákány egy ütéssel, saját maga sérülése nélkül változtatja tárggyá a csillét. Egy nyíl is képes erre, azonban a nyíl el fog veszni.

Barkácsolási alapanyagként[]

Az 1.7-ben be fog kerülni a kommand blokkos csille. Előre láthatólag csak kreatív módban lesz előállítható.

Hozzávalók Bemenet » Kimenet
Láda + Csille




Láda

Csille

Tárolócsille
Kemence + Csille




Kemence

Csille

Gőzmeghajtású csille
Tölcsér + Csille




Tölcsér

Csille

Tölcsér csille
TNT + Csille






Csille

TNT csille

Általános használata[]

RideableMinecart

Mozgatható csille a vágányon.

A csillékbe jobb-kattintással lehet beszállni. A csillében ülve a játékos az iránygombokkal lassan ugyan, de mozoghat, azonban a nagy sebességhez egy külső erőforrás (gőzmeghajtású csille, elektromos sín vagy egy másik játékos) is szükséges lehet. Lehetséges az is, hogy a csillét kívülről meglökve majd pedig utána beleugorva utazzunk. A mobok szintén képesek csilléket hajtani. A csillében ülve is lehetőség van a külvilággal kapcsolatba lépni, lehet íjjal lövöldözni vagy akár a mozgó csille előtt újabb síneket fektetni.

A csillét Shift gomb lenyomásával lehet elhagyni, azonban ha a csille fölött csak egy blokk szabad hely van, a játékos fél szívnyi életpontot veszít, mivel a feje ilyenkor egy időre a felső blokknak ütközik. A csilléből való kiszálláskor a játékos egy 2x2x3-as területre kerül, 1,5 blokk távolságra a csillétől. Ha a kiszállás területe már foglalt, akkor a játékos közvetlenül a csille fölé kerül, majd pedig beleesik.

Ha egy mob kerül a csillébe, akkor azt ő fogja vezetni mindaddig, amíg a játékos a helyére nem ül vagy a világ újra nem töltődik. Például ha egy zombi belelökődik egy csillébe, a csille pedig egy bekapcsolt elektromos sínen van, akkor a csille a zombival együtt fog elindulni. Azonban sohasem fordul elő olyan, hogy egy mob magától beszáll a csillébe (például egy creeper nem fog direkt csillébe ugorva pusztítani), a mobok csak a csillével való ütközéskor kerülnek bele abba.

Sebesség[]

A csillék előre meghatározott 8 m/s-os sebességgel közlekednek tengelyenként. (1 blokk = 1 méter; 8 m/s = 17.89 mph = 28,8 km/h) Ez azt jelenti, hogy a két tengely mentén (vízszintesen és függőlegesen is) mozgó csillék gyorsabbak; például egy megfelelően gyorsított csille lejtőn lefelé 8 m/s sebességgel halad az x és 8 m/s sebességgel a z tengely mentén. Ebből következik, hogy a valódi sebsség 11.314 m/s.

Gyorsítás[]

Az elektromos sínek bekapcsolt állapotban gyorsítják a csilléket, kikapcsolt állapotban pedig megállítják azokat.

Sebességvesztés[]

A mozgási energia egy egységét annak az energiamennyiségnek tekinthetjük, amelyet az egy blokk magas lejtőn leguruló kocsi szerez vagy amelyet egy egy blokk magas lejtőre való felhajtáskor veszít el. Azonban ha egy 60 blokk magas lejtőn legurulva egy közvetlenül mellette lévő lejtőre akarunk felgurulni, csak 40 blokk magasságba jutunk, ami azt jelenti, hogy 20 egységnyi energia veszett el a mozgás során. Ha a két lejtő közé egy 20 blokk hosszú vízszintes szakaszt is beiktatunk, akkor a felgurulás magassága csak 35 blokk lesz, ami azt jelenti, hogy a vízszintes szakaszon négy blokkonként vesztünk egy egységnyi energiát. Kisebb sebességeknél jóval kevesebb energia vész el, míg nagyobb sebességnél több, melyből következik, hogy a vesztett energia a csille pillanatnyi mozgási energiájának valahányad része. Általánosságban elmondható, hogy egy csille körülbelül 0,5% mozgási energiát veszít minden egyes blokkon való áthaladáskor.

Bármi, ami a csille útjába kerül, azonnali megállásra kényszeríti azt, például különböző blokkok, tárgyak, mobok. Amint a csille elhagyta a sínt, egy vagy legfeljebb két blokknyi távolság megtétele után lefékeződik. Megvalósítható az, hogy egy megfelelően gyorsított csille a vágányt elhagyva átugorjon egy blokkot, majd a következő vágányszakaszra csatlakozva, kisebb sebességgel folytassa útját.

Többszörös csillék[]

A többszörös (vagy csatolt) csillék két vagy több „egymásba olvasztott” csilléből állnak. Ezt többféleképp lehet elérni, az egyik mód, hogy egy csillébe felülről egy másikat ejtünk. A többszörös csilléket ugyancsak lehet vezetni. Ami hasznossá teszi őket, az az egyedülálló viselkedésük. Ha a többszörös csille lekerül a vágányról, azonnal a gyaloglás sebességégre lassul, de ettől kezdve nem veszít tovább a sebességéből.

Ily módon lehet a többszörös csilléket nagy távolságok megtételére használni akkor, ha a játékos célja hogy gyaloglás és energiabevitel nélkül tegye meg a távot. Figyelem, ez a megoldás csak akkor fog működni, ha legalább három csille van csatolva!

Csillék érzékelése[]

Az érzékelő sín egy kapcsoló, amit a rajta elhaladó csille hoz működésbe. Ekkor az érzékelő sín elektromos töltést kap, melyet vöröskőáramkörök vezérléséhez lehet használni.

A csilléket nyomólapokkal is lehet érzékelni, amikor a kocsik kanyarban haladnak el. A hatás hasonló az érzékelő sínnél tapasztaltakhoz, de csak kanyarodó pálya esetén használható.

Különleges csillék[]

Jelenleg öt különféle csillefajta létezik:

Normális módon nem elérhető csillék[]

  • Szörnyidézős csille - Olyan csille, amely szörnyidézőt tartalmaz és entitásokat tud idézni ott, ahová megy. Csak modok segítségével lehet létrehozni.
  • Parancs blokkos csille - Olyan csille, amely Parancs blokkott tartalmaz és parancsokat intéz ott, ahová megy. Az 1.7-es frissítésben, kreatív módban lehet majd létrehozni.

Vonatok[]

Chickentrain

Egy kocsisor, az egyik csillében egy csirke utazik.

Vonat létrehozásához először készítsünk vagy keressünk egy rövid, egyenes, egyik végén zárt vágányszakaszt. Kezdetnek tegyünk egy gőzmeghajtású csillét az ütközőhöz közel, majd rakjunk eléje tároló vagy sima csilléket. Indítsuk be a gőzmeghajtású csillét, és az elkezdi tolni a vonatunkat. A vonat mindkét végére gőzmeghajtású csillét téve lehetőség van oda-vissza közlekedni tudó vonatok létrehozására; a csilléket mindig a hátsó mozdony tolja, nem pedig az első húzza.

Tények[]

  • A többszörösen összetett csillék képesek egymást tolni, akár sín nélkül is.
  • A Bevégző nem képes kiteleportálni a csilléből. Hiába próbálja, nem fog sikerülni.
  • A csillék látszólag lebegnek a sín fölött, mivel nincs kerekük.
  • Egy csillét apró nyálka is képes hajtani, ha hátulról üti azt meg. Ez a módszer egész jól működik, és használható hosszú távok megtételéhez.
  • Egy csillében lévő kicsi nyálka nem tud megtámadni, de egy nagy már igen.
  • A mobok és a csontvázak nyilai is megállítják a csilléket, csak úgy mint a falak.
  • Az ellenséges farkas a csillében ülő játékost is követi.
  • A csilléket föl lehet gyújtani, de a benne ülő mob vagy a játékos nem kap lángra a csillétől.
  • A creeper csillében ülve is föl tud robbanni.


Advertisement